AKTUALITY
28-02-2019
KAZBEK CUP 2019
29-01-2019
Chmelařský kongres 2019
10-12-2018
ÚKZÚZ zveřejnil oficiální výsledky sklizně chmele za rok 2018
Časopis chmelařství
Atlas odrůd chmele
Národní úložiště šedé literatury
Účelové hospodářství Stekník
Výzkumná stanice Tršice
CHI NA MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ KONFERENCI "VIROID 2015" V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH

CHI na mezinárodní vědecké konferenci "Viroid 2015" v Českých Budějovicích

25. - 28. 6. 2015
České Budějovice
Biologické centrum AV ČR, v. v. i.


Biologové z celého světa se v Českých Budějovicích zaměřili na původce rostlinných infekcí, proti nimž dosud neexistuje ochrana

Obrovské ekonomické škody na kulturních plodinách, jako je chmel, vinná réva, brambory, některé ovocné dřeviny jako jabloně i kokosové palmy, způsobují viroidy. To jsou malé infekční molekuly (odolné struktury ribonukleové kyseliny RNA), mnohem menší a jednodušší než viry, proti nimž dosud neexistuje ochrana. Viroidy proto byly hlavním tématem mezinárodní vědecké konference Viroid 2015, která se konala od čtvrtka do neděle (25. - 28. 6. 2015) na Biologickém centru Akademie věd ČR (BC AV CŘ) v Českých Budějovicích. Na konferenci přijela řada špičkových odborníků, celkové 52 účastníků z 16 zemí světa, kromě evropských států, USA a Kanady jsou ve velké míře zastoupeny země z Asie jako Japonsko, Korea, Malajsie nebo Čína.

Protože viroidy v některých státech doslova decimují úrodu a rychle se přizpůsobují i šíří, je jejich intenzívní výzkum nezbytný. „Konference pokryje důležité aspekty výzkumu viroidů. Řešíme zejména metody moderní diagnostiky, tedy jak viroidy rozpoznat, a snažíme se prohloubit znalost mechanismů, jakými viroidy vyvolávají choroby,“ uvedl Jaroslav Matoušek, vědecký pracovník Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR. Viroidní infekce, proti kterým není známa přirozená odolnost a nejsou účinné chemické postřiky, se šíří na rostliny mechanicky, zejména v rámci zemědělské činnosti člověka. Proto je nejlepší ochranou dodržování určitých pěstitelských opatření, včetně odstranění nakažených rostlin. V některých zemích způsobují viroidy u chmele například zakrslost, u brambor vřetenovitost hlíz, znehodnocení úrody rajčat a podobně. Infekce způsobují také u okrasných rostlin, např. chryzantém. Jelikož se jedná i o karanténní choroby, výzkum je zaměřen na včasnou diagnostiku i na opatření pro zamezení jejich šíření.

Českobudějovičtí vědci z Ústavu molekulární biologie rostlin BC AV ČR zkoumají viroidy více než čtvrt století. Jedním z jejich přínosů v této problematice bylo například zjištění, že viroidní infekce se může na plodiny šířit i přes plevel. Například potenciální hrozbou pro chmel je i nakažené ovoce dovážené z jižních zemí.

Za CHI se zúčastnili Ing. Josef Patzak, Ph.D. s Ing. Petrem Svobodou, CSc.

Fotogalerie

Foto: P. SvobodaFoto: P. SvobodaFoto: P. SvobodaFoto: P. SvobodaFoto: archív P. Svobody
  ©2012 Chmelařský institut s.r.o.
  438 01 Žatec, Kadaňská 2525
Telefon: +420 415 732 111
e-mail:
Created by Aranka & Cogito - tvorba stránek | xhtml | css